وبلاگ

کلاه ایمنی و خطرات استفاده نکردن از کلاه ایمنی

کلاه ایمنی | لباس کار در کرج

کلاه ایمنی کلاهی است که برای محافظت از افراد در محیط های کاری پر خطر استفاده می شود. این کلاه ها سر افراد را از خطرات احتمالی در موقع کار کردن در محیط های پر خطر که خطر سقوط اجسام وجود داشته باشد، حفظ می کند. استفاده از کلاه ایمنی در محیط های پر خطر لازم و ضروری است. در صورت استفاده نکردن از کلاه ایمنی خطرات جدی مواجه افراد خواهد شد. برخی از افراد به دلیل تنبلی یا سهل انگاری از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند.  با این کار جان خود را به خطر می اندازند. در هنگام کار در قسمت ساخت و ساز همواره خطر سقوط اجسام مانند، آجر، کاشی و سایر مصالح ساختمانی وجود دارد. کلاه های ایمنی بسیار مقاوم هستند و از ضربه دیدن سر افراد جلوگیری می کنند. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را بیشتر با کلاه ایمنی و خطرات استفاده نکردن از آن آشنا کنیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

کلاه ایمنی | لباس کار در کرج

در چه محیط های استفاده از کلاه ایمنی لازم و ضروری است؟

برخی افراد به دلیل شغلی که دارند، مجبور هستند که در محیط های پر خطر کار کنند. این افراد همواره در معرض خطر سقوط اجسام قرار دارند به همین دلیل سر آن ها که حیاتی ترین عضو آن ها است، در خطر آسیب دیدن است. افرادی که در محیط های پر خطر مانند کار خانه های تولید قطعات فلزی، آهن گری، ساختمان سازی، نما کاری ساختمان، معادن، ساخت پل و راه سازی، کارخانه های پتروشیمی و.. باید حتما از کلاه ایمنی استفاده کنند. لازم به ذکر است که برخی از مشاغل علاوه بر کلاه ایمنی باید از سایر وسایل ایمنی نیز استفاده کنند. در ادامه شما را بیشتر با مشاغل پر خطر آشنا خواهیم کرد.
محیط های پر خطر که نیاز به کلاه ایمنی دارند عبارتند از:

کلاه ایمنی | لباس کار در کرج

کلاه ایمنی | لباس کار در کرج

ساخت تونل

همه ما می دانیم که تونل ها در دل کوه ها یا رد اعماق زمین حفر می شوند و افرادی که در حال ساخت تونل هستند، همواره در معرض خطر هستند. زمانی که تونل ها ساخته می شود امکان سقوط سنگ، خاک، کلوخ و.. روی کارگران و افرادی که در حال ساخت تونل هستند وجود دارد. این افراد برای حفظ جان خود باید از کلاه ایمنی استفاده کنند.

معادن

افرادی که در معادن کار می کنند مجبور به حفر زمین و ساخت تونل هستند. این افراد همواره در معرض خطر سقوط سنگ ها هستند. به همین دلیل استفاده از کلاه ایمنی برای معدنچی ها بسیار لازم و ضروری است. سالانه افراد زیادی بر اثر سهل انگاری و استفاده نکردن از کلاه ایمنی جان خود را در معادن از دست می دهند.

آتش نشانی

در مشاغلی مانند آتش نشانی، که افراد همواره در معرض آتش سوزی و سقوط اجسام هستند باید برای حفظ جان خود علاوه بر کلاه ایمنی از لباس های ضد حریق نیز استفاده کنند تا در زمان خاموش کردن آتش به بدن آن ها آسیب نرسد.

ساختمان سازی

زمانی که مهندسین معماری یا عمران برای انجام پروژه های ساختمان سازی مجبور هستند در محیط ساختمان قرار بگیرند حتما باید از کلاه ایمنی استفاده کنند تا سر آن ها از برخورد اجسام در امان باشد. البته در محیط ساختمان سازی کارگران و پیمان کارها نیز موظف هستند از کلاه ایمنی استفاده کنند.

کارخانه های ماشین سازی

در کار خانه های ماشین سازی که از قطعات آهنی زیادی برای ساخت ماشین ها استفاده می شود، افراد همواره در معرض سقوط اجسام هستند، به همین دلیل استفاده از وسایلی که ایمنی افراد را در هنگام کار افزایش دهد، بسیار لازم و ضروری است.

خطرات استفاده نکردن از کلاه ایمنی

افرادی که در محیط های پر خطر از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند در اثر سقوط اجسام بر روی آن ها خطرات زیر جان آن ها را تهدید می کند.

  • برخورد اجسام با سر افراد ممکن است، که باعث ضربه شدید به سر آن ها و مرگ آن ها شود.
  • ضربه شدید ناشی از سقوط اجسام می تواند باعث آسیب جدی به جمجمه و گردن افراد می شود.
  • ممکن است در اثر برخورد اجسام با سر افراد مغز افراد دچار خون ریزی شود.
  • سقوط اجسام روی سر افراد می تواند باعث آسیب به نخاع فرد و فلج شدن او شود.
  • در برخی موارد ضربه شدید به سر باعث از دست دادن حافظه فرد می شود و فرد دچار فراموشی دائمی یا موقت می شود.
  • در اثر ضربه دیدن سر افراد در اثر بر خورد اجسام امکان آسیب دیدن چشم ها نیز وجود دارد.
  • یکی دیگر از خطرات بر خورد اجسام با سر افراد، شکسته شدن جمجمه آن و جا به جا شدن مغز آن ها است.

کلاه ایمنی | لباس کار در کرج

انواع کلاه های ایمنی

از آن جایی که کلاه های ایمنی برای محافظت از سر افراد ساخته می شوند، جنس آن ها باید بسیار مقاوم باشد و در برابر ضربه های شدید زا سر افراد محافظت کند. در عین حال برای راحتی افراد هنگام استفاده از کلاه ایمنی نباید این کلاه ها زیاد سنگین باشند. برای ساخت کلاه های ایمنی از موادی مانند اکریلو نیتریل بوتادین استایرن، پلی اتیلن، فولاد، آلومینیوم و ترکیبات پشم شیشه یا فایبر گلاس استفاده می شود. کلاه های ایمنی با جنس های مختلف برای مشاغل مختلف استفاده می شوند. به عبارتی دیگر هر شغلی یک نوع کلاه ایمنی می خواهد. برای مثال در مشاغلی مانند آتش نشانی استفاده از کلاه های ایمنی فولادی خطر ناک هستند زیرا این کلاه ها در اثر گرما، داغ می شوند و به سر افراد آسیب می زنند. به همین دلیل آتش نشان ها زا کلاه ها ایمنی ساخته شده از ترکیبات پشم شیشه یا فایبر گلاس استفاده می کنند که در برابر گرما و ذوب شدن مقاوم هستند.
اگر شغل شما نیز جزو شغل های پر خطر است، برای حفظ جان خود در محیط کار می توانید بهترین لباس ها و کلاه های ایمنی را از سایت لباس ایمنی تهیه نمایید. در این سایت شما می توانید هر نوع لباس و وسیله ایمنی را سفارش دهید و آن را درب منزل تحویل بگیرید.

خلاصه

به طور کلی افرادی که در محیط های پر خطر کار می کنند باید از کلاه ایمنی استفاده کنند. مشاغل پر خطر شامل، آتش نشانی، ساخت و ساز، حفر تونل و… می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *